A zenei transzferhatás
A 20. század során számos nemzetközi tanulmány született, amely az úgynevezett "zenei transzferhatást" vizsgálta. Több neves pszichológus is végzett kísérleteket a témában, melyekben azt próbálták meg kézzelfogható eredményekkel megfigyelni, milyen hatással van agyunk működésére a zenetanulás. A több száz résztvevőn elvégzett kísérletek során megdöbbentő eredmények születtek arról, hogyan hatnak a zenei tanulmányok az élet más területein elért sikerekre.
Alapvető tapasztalatok:
- A kísérletekben résztvevő csoportok közül a zenét tanuló gyermekek szülei sokkal nagyobb számban számoltak be gyermekeik jó kapcsolatteremtő és problémamegoldó képességéről, illetve átlagon felüli osztályzatairól.
Néhány év zenetanulás hatására a vizsgált gyermekeknél és felnőtteknél:
- az agy finom mozgásokért felelős területe megnövekedett
- javult a tervezőképesség
- javult a hosszú távú kitartó cselekvésre való képesség
- javult az izomkoordináció
- hatalmas mértékben megnövekedett a memória
- kialakult a reflektáló, kritikus és önkritikus gondolkodás
- csökkent az időskori szenilitást és demenciát okozó tényezők jelenléte
- több év zenélés hatására a szürkeállomány mennyisége megnövekedett
ezért
- A jobb zenei képességek magasabb IQ eredményeket hoztak a vizsgálatokban.
Sőt, a kutatók észrevették, hogy
- intenzív zenei nevelés hatására az intelligencia fejlődése felszabadul a szocio-ökonómiai státusz meghatározottságai alól.
Mit is jelent ez tulajdonképpen? Bármilyen meglepő, a kísérletekből kiderült, hogy
- a szegényebb családokból származó, zenét tanuló gyermekek később kivétel nélkül a társadalmi ranglétrán és a szociális színvonalnak egy magasabb szintjén folytathatták életüket!
És most nézzük a másik lehetőséget! A zenét egyáltalán nem tanuló gyermekeknél:
- romlanak a szociális képességek, a problémamegoldó készség és a hosszú távú tervezés képessége
- növekedhet a gyermek felett álló társadalmi szakadék, romlanak a felzárkózási esélyek
- a két halántéklebenyt összekötő idegrost-köteg, a fasciculus arcuatus gyakran kisebb vagy hiányzik. Ez az elváltozás a felelős számos betegség, például a diszlexia kialakulásáért. Teljes elhanyagolása - egy embernek a zenéléstől és a zenehallgatástól való teljes elszigetelése - a beszédkészség romlásával, extrém esetben akár a beszédképesség elvesztésével járhat!
Nem árt tudnunk, hogy a zenélés hiánya egy kimondottan természetellenes helyzet a gyermek életében!
A tudósok egyetértenek abban, hogy már a civilizáció kialakulása előtt az emberek életének szerves részét képezték a zenei tapasztalatok. Gondoljunk bele, hogy a tűz felfedezéséhez, a finoman megmunkált kőeszközök elkészítéséhez, az élelemszerzési technikák finomodásához, az első fémek és ötvözetek felhasználásához mennyire szükségesek voltak az olyan kognitív képességek, amelyek a zenetanulás, a mindennapos közösségi zenélés útján épültek bele az emberi agyba.
Ne feledjük tehát, hogy a gyermekek számára az jelenti a természetes állapotot, ha a zenélés és az értő zenehallgatás a mindennapok részét képezi!
Ashkatan Kipchak N95 hegyi juhar marimba ütő
Hangzás: kemény Kategória: haladó Anyag: hegyi juhar, bambusz - a nyírfa nyelű változatnál rugalmasabb, egyedibb játékérzetet biztosít Hangszer: marimba, vibrafon Használat: a marimba felső oktávjaiban, zongorakíséretes darabokhoz, vibrafonos kamaraszólamokhoz Az ár 1 párra (2 db) értendő.
Fusion X univerzális marimba/vibrafon ütő
Az ár egy párra értendő. - Különlegesen szép, víztiszta hangzás a mohairtartalmú fonalnak köszönhetően - Vékony, rugalmas rattan nyél - Természetes gumi "mag" az ütő fejében - Minden stílusban jól használható - Megfelelő súlyarányok - Marimbán és vibrafonon is szépen szól
Ashkatan S90 kemény marimba ütő - 1 pár
Hangzás: kemény Korosztály: kezdő (az átlagosnál valamivel könnyebb és rövidebb ütő) Anyaga: hegyi juhar, akril bevonat, pamut fonal Hangszer: marimba, vibrafon Alkalmazás: a marimba felső oktávjaiba ajánljuk kezdőknek, fiatalabb növendékeknek. Univerzális felépítése miatt a vibrafonon is szépen szól, és akár gyakorló xilofonokon is használhatjuk.